Budownictwo socjalne a budownictwo deweloperskie
Budownictwo socjalne i deweloperskie to z założenia dwie różne gałęzie budownictwa. Jedno należy do sektora państwowego lub samorządowego, inne do sektora prywatnego. Socjalny sektor ma z założenia realizować tymczasowe potrzeby mieszkaniowe obywateli niezdolnych do kupna lub budowy własnego lokum, natomiast budownictwo deweloperskie odpowiada na potrzeby ludzi zamożnych, którzy nie są skorzy podjęcia się wyzwania budowy własnego domu.
Jaki więc wpływ ma rodzaj budownictwa na status, ostateczny kształt i cenę nieruchomości?
Budownictwo socjalne
W obecnych czasach w Polsce budownictwo socjalne nie jest tak popularne jak w poprzednim ustroju. W Polskiej Republice Ludowej budownictwo socjalne było podstawą wprowadzania nieruchomości na rynek, mały procent stanowiło budownictwo prywatne, a budownictwo deweloperskie praktycznie nie istniało. Wróćmy natomiast do czasów obecnych.
W III Rzeczypospolitej budownictwo socjalne praktycznie się nie rozwija. Samorządy wolą korzystać z już dostępnych zasobów lokalowych, do których ustawiają się długie kolejki. Jeśli już zachodzi potrzeba budowy mieszkań socjalnych są to zazwyczaj tak zwane baraki socjalne – stawiane na obrzeżach miast osiedla kontenerów przystosowanych pod warunki mieszkalne tworzących najczęściej małe mieszkania o niewysokim standardzie.
Taka forma budownictwa socjalnego spotyka się jednak z dużym oporem społecznym, nie wprowadzono jednak do tej pory innych efektywnych rozwiązań.
Budownictwo deweloperskie
W ramach ustroju kapitalistycznego ten rodzaj budownictwa w Polsce kwitnie. Deweloperzy przy wsparciu państwa inwestują w każdym większym mieście, ale także w miasteczkach.
Do deweloperów należą najlepiej położone działki w centrach miast i to za ich zasługą śródmieścia Warszawy, Wrocławia czy Poznania są dziś pełne luksusowych apartamentowców, a ich przedmieście zapełniają strzeżone osiedla zamknięte. Deweloperzy wypełnili na rynku lukę zapotrzebowania na mieszkania o wysokim standardzie i dużej powierzchni w centrach miast, które do tej pory oferowały tylko mieszkania – najczęściej właśnie socjalne, w kamienicach i blokach z wielkiej płyty. Deweloperzy najczęściej celują w wielopiętrowe budynki mieszkalne i prestiżowe wieże biurowców w centrach miast oraz w rozległe, zielone osiedla zamknięte lub apartamenty na sprzedaż warszawa prestiżowe, które oferują mieszkańcom komfort, bezpieczeństwo, ciszę i ładne widoki, ale także niezbędną infrastrukturę jak dobrej jakości drogi dojazdowe, wybiegi dla psów czy place zabaw dla dzieci.
DEKARBUD http://www.dekarbud.pl/ podnośniki koszowe, dźwigi, usługi dekarskie https://jandach.pl/